Ազգային ժողովը հունվարի 17-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Քննարկվել է Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության հարցը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր տեղի համար Ազգային ժողովին առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Գագիկ Գառնիկի Բարսեղյանի թեկնածությունը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հայտնել է, որ հանձնաժողովն ԱԺ խմբակցություններից ստացել է մեկ թեկնածության առաջարկ, քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Գագիկ Բարսեղյանի թեկնածությանը: Գեւորգ Պապոյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրությունը, աշխատանքային ուղին ու մարդկային որակները:
Գագիկ Բարսեղյանը տնտեսագետ-հաշվապահական հաշվառման եւ ֆինանսների գծով մասնագետ է, տնտեսագիտության թեկնածու: Մասնագիտական կարողությունների եւ որակների զարգացման նպատակով արտերկրում մասնակցել է տասնյակ դասընթացների, զբաղվել նաեւ դասախոսական աշխատանքով: 2002 թվականից աշխատել է ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում` որպես փորձագետ, այնուհետեւ` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում: 2016 թվականի հունվարից Գագիկ Բարսեղյանն ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ է, ով ի պաշտոնե ղեկավարում է այդ կառույցը:
«Ցանկանում եմ վստահեցնել, որ, հիմնվելով իմ գիտելիքների, փորձի եւ հմտությունների վրա, պատրաստ եմ առավելագույնս ներգրավվել բոլոր այն աշխատանքներում, որոնք կնպաստեն Հայաստանի Հանրապետությունում միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան բարձրագույն աուդիտորական մարմին ունենալուն»,- իր ելույթում նշել է Գագիկ Բարսեղյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն ու ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին` իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, անդրադարձել անկախ եւ պրոֆեսիոնալ բարձրագույն աուդիտորական մարմինների դերակատարությանն ու նրանց գործունեության ուղղություններին: Թեկնածուն ներկայացրել է իր տեսլականը, թե ինչպիսի աշխատանքներ է պետք իրականացնել` վերոնշյալ բարդ ոլորտը զարգացնելու համար:

On January 17, the National Assembly continued the work of the regular sittings. The issue of the election for the member of the Audit Chamber was debated. The NA President Alen Simonyan informed that pursuant to Article 145 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs nominated the candidacy of Gagik Barseghyan to the National Assembly for the vacancy of the member of the Audit Chamber by the Civil Contract Faction.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan informed that the Committee received proposal of one candidacy from the NA factions, debated and endorsed Gagik Barseghyan’s candidacy. Gevorg Papoyan presented the candidate’s biography, work path and the human qualities.
Gagik Barseghyan is a specialist on economist-accounting and finances, candidate of economy. He took part in dozens of courses abroad to develop professional capabilities and qualities, gave lectures. From 2002 he worked an expert in the NA Standing Committee on Financial-Credit and Economic Affairs, afterwards - in the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs. From January 2016 Gagik Barseghyan is a coordinating-expert of the NA Budget Office, who heads that structure.
“I would like to assure that, being based on my knowledge, experience and skills, I am at best ready to be engaged with all works, which will promote having a higher audit body appropriate to the international standards in the Republic of Armenia,” Gagik Barseghyan noted in his speech.
He thanked the NA Civil Contract Faction and the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs for nominating his candidacy, touched upon the role of the independent and professional higher audit bodies and the directions of their activities. The candidate presented his vision how carry out the work for developing the abovementioned hard sphere.