Ազգային ժողովը հունվարի 17-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Քննարկվել է Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության հարցը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր տեղի համար Ազգային ժողովին առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Գագիկ Գառնիկի Բարսեղյանի թեկնածությունը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հայտնել է, որ հանձնաժողովն ԱԺ խմբակցություններից ստացել է մեկ թեկնածության առաջարկ, քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Գագիկ Բարսեղյանի թեկնածությանը: Գեւորգ Պապոյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրությունը, աշխատանքային ուղին ու մարդկային որակները:
Գագիկ Բարսեղյանը տնտեսագետ-հաշվապահական հաշվառման եւ ֆինանսների գծով մասնագետ է, տնտեսագիտության թեկնածու: Մասնագիտական կարողությունների եւ որակների զարգացման նպատակով արտերկրում մասնակցել է տասնյակ դասընթացների, զբաղվել նաեւ դասախոսական աշխատանքով: 2002 թվականից աշխատել է ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում` որպես փորձագետ, այնուհետեւ` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում: 2016 թվականի հունվարից Գագիկ Բարսեղյանն ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ է, ով ի պաշտոնե ղեկավարում է այդ կառույցը:
«Ցանկանում եմ վստահեցնել, որ, հիմնվելով իմ գիտելիքների, փորձի եւ հմտությունների վրա, պատրաստ եմ առավելագույնս ներգրավվել բոլոր այն աշխատանքներում, որոնք կնպաստեն Հայաստանի Հանրապետությունում միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան բարձրագույն աուդիտորական մարմին ունենալուն»,- իր ելույթում նշել է Գագիկ Բարսեղյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն ու ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին` իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, անդրադարձել անկախ եւ պրոֆեսիոնալ բարձրագույն աուդիտորական մարմինների դերակատարությանն ու նրանց գործունեության ուղղություններին: Թեկնածուն ներկայացրել է իր տեսլականը, թե ինչպիսի աշխատանքներ է պետք իրականացնել` վերոնշյալ բարդ ոլորտը զարգացնելու համար:

17 января НС продолжило работу очередных заседаний. Обсужден вопрос избрания члена Аудиторской палаты (АП). Председатель НС А.Симонян сообщил, что, в соответствии со ст.145 конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам предложила Национальному Собранию кандидатуру Г.Барсегяна, выдвинутого фракцией “Гражданский договор” на вакантное место члена АП.
Председатель комиссии Г.Папоян проинформировал, что комиссия получила одно предложение кандидатуры от фракций НС, обсудила и дала положительное заключение по вышеназванной кандидатуре. Г.Папоян представил биографию Г.Барсегяна, его трудовой путь, личные качества.
Г.Барсегян – экономист, специалист в сфере бухгалтерского учета и финансов, кандидат экономических наук. Для повышения квалификации участвовал в различных курсах за рубежом, занимался преподавательской деятельностью. С 2002 г. работал экспертом в Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам, а затем в Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. С января 2016 г. является экспертом-координатором Бюджетного офиса НС, по должности возглавляя структуру.
“Заверяю, что основываясь на своих знаниях, опыте и навыках,  готов  полноценно участвовать во всех работах, способствующих созданию в РА высшего аудиторского органа, соответствующего международным стандартам”, - подчеркнул кандидат в своем выступлении.
Г.Барсегян поблагодарил фракцию "Гражданский договор" и Постоянную комиссию НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам за выдвижение его кандидатуры, коснулся роли независимых и профессиональных высших контрольных органов и направлений их деятельности. Кандидат представил свое видение работы, необходимой для развития вышеуказанной сложной сферы.